BİSKUVLİ BALKABAKLI PASTA

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  BİSKUVLİ BALKABAKLI PASTA

  64274_10151370394494805_1710882093_n-1

  Malzemeler

  1 kg kabukları ayıklanmış kabak
  2,5 su bardağı toz şeker
  2-3 karanfil
  1 adet kakule (tohumları arzuya bağlı)
  1 paket kedi dili bisküvi (yeteri kadar, kalıbın büyüklüğüne göre değişebilir)
  2 poşet krem-şanty
  2 çay bardağı soğuk süt (krem-şantyi çırpmak için)
  1 küçük kase iri kıyılmış ceviz
  1 küçük kase ince kıyılmış yeşil fıstık
  çember kalıbı

  Yapılışı

  Kabağı dilimleyip kabuklarını soyun. Yıkayıp, dilimleyerek yarısını bir tencereye koyun. Üzerine şekerin yarısını, tekrar şekerin üzerine kabağın kalanını en üstede kalan şekeri koyup, kapağını kapatarak bir gece bekletin.
  Ertesi günü; karanfil ve (varsa kakule ) koyarak, kapağı kapalı olarak pişirin . Pişince varsa alttaki sulu kısmını süzüp soğutarak blendırla ezerek püre haline getirin
  Kedi dili bisküvileri süzdüğünüz kabak şerbetiyle ıslatın. Çemberli kalıbın altına ıslatılan bisküvileri dizin, üzerine kabak püresinin yarısını serin. Kabağın üzerine ince bir tabaka krem-şanty, şantynin üzerine iri kıyılmış cevizleri, tekrar kedi dili, tekrar kabak püresinin kalan yarısı konup üzeri düzeltilir.
  Buzdolabının normal kısmındaki rafa konulup 3-4 saat bekletilir. Dolaptan çıkarınca servis tabağına dikkatlice kalıbın kelepçesi açılılarak dağıtmadan konur.
  Kalan krem-şanty pastanın üzerine ve kenarlarına muntazam olarak sürülür.En üstüde arzuya bağlı olarak yeşil fıstık vs.süslenir.
  İkram zamanına kadar buzdolabının rafında bekletilir. Pasta önce ikiye sonra tekrar artı olacak şekilde ikiye kesilir. Dilimlenerek servis yapılır.

  • Etiketler: